IDK-1110W IDK-1000 Series
Images are representations only.
IDK-1110W IDK-1000 Series
Brand:
Advantech Co., Ltd.
Add to Quote
Request Information
Favorite
Email a Friend
Product Details
10.1" WSVGA Industrial Display kit with Touch Solution.
Features
10.1" LCD supports 1024 x 600 pixels and wide operating temperature (-5~ 60° C).
Brightness of 550 cd/m2 with LED backlight.
4-wire resistive touch solution.
High contrast ratio of 500:1.
High uniformity of 85%.
LVDS signal interface.
Low power consumption 8.99 W (panel only).
LED driver board included.
Touch controller included (USB).
AR surface treatment (optional).
Optical bonding (optional).
Close
Documentation
Documentation
Search
Document
Advantech IDK-1110W IDK-1000 Series Document
pdf
265 KB
IDK 1110W