ARK-1120F Ultra Slim Fanless Embedded Box PC
Images are representations only.
Brand:
Advantech Co., Ltd.
Add to Quote
Request Information
Favorite
Email a Friend
Product Details
Intel Atom N455 with 4 COM Port Extendibility Fanless Box PC.
Features
Intel® Atom™ processor N455 1.66 GHz + ICH8M.
Low-power-consumption, <10W.
Palm-size design: 133.8(W) x 43.1(H) x 94.2(D) mm.
DDR3 memory support , up to 2GB.
Supports 2.5" SATA HDD Bay.
One half-size mini-PCIe slot. Ex: Wi-Fi add-on card.
4COM ports (2 x RS-232, 2 x RS-232/422/485 select by BIOS).
Optional VESA / DIN rail / Wall mounts.
Lockable DC jack design.
Supports SUSIAccess and Embedded Software APIs.
Close
Documentation
Documentation
Search
Document
Advantech ARK-1120F Ultra Slim Fanless Embedded Box PC Document
pdf
776 KB
ARK 1120F