IPPC-6172A Configurable Panel PC
Images are representations only.
Brand:
Advantech Co., Ltd.
Add to Quote
Request Information
Favorite
Email a Friend
Product Details
17" Panel PC with 4th Gen. Intel Core i / Celeron Processor.
Features
17" SXGA TFT LCD with touchscreen.
Supports Intel® Core™ i7/i5/i3 processor with Q87 chipset (up to 3.1GHz ).
System supports four DIMM sockets support up to 32 GB DDR3 1333/1600MHz SDRAM.
SATA 2.0 or SATA 3.0 HDDs and RAID 0,1 compatibility.
Front USB access and system reset function.
Front panel is IP65 compliant.
Supports Intel AMT 9.0 and Intel vPro competent.
Supports Microsoft® Windows® 8 and Windows 7.
Supports SUSIAccess and Embedded Software APIs.
Optional Functionality –CFast ,PCI/ PCIe expansion,DVD-ROM.
Close
Documentation
Documentation
Search
Document
Advantech IPPC-6172A Configurable Panel PC Document
pdf
92 KB
IPPC 6172A