IDK-1107W IDK-1000 Series
Images are representations only.
IDK-1107W IDK-1000 Series
Brand:
Advantech Co., Ltd.
Add to Quote
Request Information
Favorite
Email a Friend
Product Details
7" WVGA/WSVGA Industrial Display kit with Touch Solution.
Features
7" LCD supports 800 x 480 & 1024 x 600 pixels and wide operating temperature (-20~ 70° C).
Brightness of 400 & 500 cd/m2 with LED backlight.
4-wire resistive and Projected Capacitive touch solution.
High contrast ratio of 1000:1 & 700:1.
High uniformity of 85%.
LVDS signal interface.
Low power consumption 3.35 W & 3.57 W (panel only).
LED driver board built in.
Touch controller included (USB).
AR surface treatment (optional).
Optical bonding (optional).
Close
Documentation
Documentation
Search
Document
Advantech IDK-1107W IDK-1000 Series Document
pdf
453 KB
IDK 1107W