UNO-4673A IEC 61850-3 / IEEE 1613
Images are representations only.
Brand:
Advantech Co., Ltd.
Add to Quote
Request Information
Favorite
Email a Friend
Product Details
Intel Atom Automation Computers with 6 x LAN, 2 x COM and 3 x Expansion Slots.
Features
IEC 61850-3 and IEEE 1613 compliant for substation automation applications.
Onboard Intel Atom 1.66 GHz processor.
2 x RS-232/422/485 isolated serial ports with automatic flow control and 128KB FIFO.
2 x 10/100/1000 Base-T (supports teaming function) and 4 x 10/100 Base-T.
Supports 1 x internal CF card and 1 x 2.5" SATA HDD.
x USB 2.0 (1 x internal) and 3 x Domain I/O expansions.
Rear wiring, rich system & I/O LED status indicators.
Windows® CE 6.0, Windows XP Embedded SP2, and Linux ready solution.
Fanless design with no internal cabling.
Isolation power design with wide AC / DC input range.
Isolation between chassis and power ground.
One internal USB for dongle and flash drive.
Redundant power supplier for system power backup.
Close
Documentation
Documentation
Search
Document
Advantech UNO-4673A IEC 61850-3 / IEEE 1613 Document
pdf
196 KB
UNO 4673A